Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Prázdninový výlet gemerskou dolinouVytlačiť
 

Zážitky nosíme v srdci, v mysli, ale zachytí ich aj fotografia. Fotografia to je kreslenie svetlom a záber našťastie nepokazí ani dážď. A tak v  piatok 7. júla 2017, napriek nie veľmi dobrému počasiu, sme sa ako Turistické informačné centrum vybrali s pedagógmi Strednej odbornej školy z Košíc spoločne spoznávať krásy nášho mesta Revúca a jeho okolia.

V rámci našej novovzniknutej informačnej služby sme zabezpečili pre našich návštevníkov a ich rodinných príslušníkov kultúrno-poznávací  program na celý deň. Naše pozvanie sprevádzať výletníkov prijala aj Ing. Elena Kochjarová, pracovníčka Správy NP Muránska planina, ktorá sa venuje environmentálnej výchove. Počas výletu oboznámila návštevníkov s históriu jaskýň na Slovensku i s najznámejšími lokalitami Muránskej planiny, s jej ochranou a pestrou a druhovo bohatou flórou a faunou.

Náš výlet začal na Hrádku, kde sme sa rozhodli odhaľovať tajomstvá Ochtinskej aragonitovej jaskyne, ktorá je vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe zaradená do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Hoci jaskyňa nie je veľká, jej krása nás všetkých očarila.

Pokračovali sme do Revúcej, kde sme navštívili evanjelický a. v. kostol, ktorý predstavuje druhú najstaršiu stavbu v meste. V kostole sme si vypočuli krátky výklad o kostole a následne sme zdolali vyhliadkovú vežu kostola, z ktorej sa nám naskytol jedinečný výhľad na celé mesto. Absolvovali sme i prehliadku stálej expozície Múzea Prvého slovenského gymnázia, ktoré sa špecializuje na históriu a činnosť Slovenského evanjelického  a. v. gymnázia, známeho ako Prvé slovenské gymnázium, jeho historický  prínos v rokoch 1862 – 1874 a na históriu samotného mesta Revúca.

Po výdatnom obede nás čakal ďalší intenzívny zážitok. Presunuli sme sa na Veľkú lúku, kde bol v roku 1950 založený žrebčín s chovom koní horského typu pre potreby lesného hospodárstva a armády. Veľká lúka je lokalita rozsiahlej horskej lúky v Muránskej planine, severne od obce Muráň. Je strediskom voľného, polodivokého chovu koní. Kone, pasúce sa na lúkach, patria medzi atraktivity lákajúce turistov. Zároveň kôň predstavuje dnes už zriedkavý dopravný prostriedok. Pritom jazda na koni alebo vozenie sa na voze, ktoré sme absolvovali, je vynikajúcou a veľmi atraktívnou formou relaxu a športového vyžitia i v rámci hipoturistiky. Vraví sa, že z konského chrbta je Muránska planina najkrajšia. 

Poslednou našou zástavkou  bola na Muránskej planine lokalita Biele vody, kde sa nachádza najviac sysľov na Slovensku, ktoré turisti môžu pozorovať a kŕmiť - jabĺčkami, piškótami, alebo suchým chlebom. Prikrmovanie sysľov je potrebné preto, že pol roka spia a potom sa musia dostať do dobrej kondície, aby mohli vychovať mláďatá. Tiež pomáhajú pri manipulácii vody v pôde a pasienky sú potom dlhodobo zelené. A tak si sysle pochutili, my sme sa na záver prechádzky po Gemeri spoločne odfotili  a družne rozlúčili.

Ďakujeme všetkým, ktorí počas tohto dňa spolu s nami ochotne prispeli ku krásnym zážitkom našich výletníkov z Košíc a už teraz sa tešíme na ďalšie podobné stretnutia.

Text: MsÚ – TIC

Foto: V. Kasperová, E. Kochjarová

Prázdninový výlet gemerskou dolinou

Prázdninový výlet gemerskou dolinou

Prázdninový výlet gemerskou dolinou

Prázdninový výlet gemerskou dolinou

Prázdninový výlet gemerskou dolinou

Prázdninový výlet gemerskou dolinou

Prázdninový výlet gemerskou dolinou


 
 

Mobilná aplikácia Virtualne

Komunikácia s občanmi cez mobilnú aplikáciu City Monitor

dnes je: 21.6.2018

meniny má: Alojz

Lokalita: Viničky
0904 678 078, 0918 645 422

CIVILNÁ OCHRANA - základné informácie v pdf CO.pdf (439.9 kB)
webygroup

TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
Úvodná stránka