Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

POLSTOROČNICA PARTNERSTVA ZA ÚČASTI QUIRINUVytlačiť
 

Spevácky zbor Quirin pri Základnej umeleckej škole v Revúcej uskutočnil 15. až 17. decembra zahraničný zájazd do mesta Litovel v Českej republike. Dvadsaťjeden členov zboru pod vedením Jaroslava Petra vystúpilo v záverečnom koncerte osláv 50. výročia družby oboch miest. Na slávnostnom koncerte v litovelskom kostole sv. Marka  zaznela aj „Česká mše vánoční“ autora Jakuba Jana Rybu v podaní dvoch miestnych zborov, sólistov, sláčikového komorného orchestra a Quirinu.

 

„S radostí, s plesáním, s veselostí“ – spieva veľkolepo zbor vo finále vianočnej kantáty... A takto veselo sme aj my zboristi z Quirinu vyštartovali z Revúcej. S radostnou dobrou náladou sme sa vypravili na trojdňový zájazd do družobného mesta Litovel na Morave. Tešili sme sa, veď sme išli prezentovať nielen vlastné schopnosti, ale aj naše mesto a v širšom ponímaní aj slovenskú kultúru a umenie. Viezli sme so sebou slovenské vianočné koledy i medzinárodné šlágre akurátne pre tento koncoročný čas.

Ako potvrdili viacerí kolegovia v zbore – čo neboli v Litovli prvý raz ako ja – opäť sme boli zahrnutí tradičnou moravskou srdečnosťou a pohostinnosťou. Nechýbalo nám nič, bol pre nás pripravený bohatý program a osobne sa o nás staral „místostarosta“ pán Viktor Kohout. Pri prehliadke mesta ma zaujalo historické štvorcové námestie s radničnou vežou a teraz aj vianočným stromčekom, priľahlé staré uličky s obchodíkmi, ale najmä početné vodné plochy a kanály – priliehavo sa tomuto mestu hovorí „Hanácké Benátky“. Večer sme obdivovali efektne osvetlenú budovu Gymnázia Jana Opletala na brehu Uničovského rybníka a tiché, pokojné a upravené mesto.

V miestnom múzeu nás – hudobníkov – zaujala najmä stála expozícia „Od mechanického hracího strojku k modernímu gramofonu“, veď litovelské gramofóny vyhrávajú vo svete už viac ako šesť desaťročí. Pre mužov (ale iste aj dámy) bola inšpirujúcou aj stála výstava „Gustav Frištenský“ o legendárnom grécko-rímskom zápasníkovi, ktorý väčšiu časť života prežil v meste a tu je aj pochovaný. Nuž a mne sa páčila aj prezentácia remesiel 1. polovice 20. storočia, kde bolo na relatívne malej ploche zhromaždené obrovské množstvo dobových pracovných nástrojov v niekoľkých veľmi živo a nápadito inštalovaných remeselníckych dielňach.

Popri svojom kultúrnom vyžití sme, pravdaže, nezabudli ani na „kultúru“, kvôli ktorej sme do Litovla pricestovali. Každý deň sme poctivo skúšali s dirigentom a v deň koncertu aj na mieste – v kostole sv. Marka na náměstí Svobody. Katolícky gotický chrám pochádza zo 14. storočia, keď ešte bolo mesto obkolesené hradbami. Pôvodný vzhľad zmenili neskoršie prestavby – renesančná v 16. storočí a baroková o storočie nato. Okolo kostola býval mestský cintorín a pochovávalo sa tu do roku 1784. Dnes sa tu konajú omše a koncerty.

Naša príprava a generálna súhra všetkých účinkujúcich v nádhernom a akusticky skvelom priestore kostola bola predzvesťou mimoriadneho zážitku pre nás – účinkujúcich, a teda (verili sme) i pre divákov-poslucháčov. Slávnostný koncert na záver jubilejného 50. roku družobnej spolupráce miest Litovel a Revúca v litovelskom kostole sv. Marka sa uskutočnil 16. decembra 2017 o 15. hodine. Program sa začal samostatným koncertom speváckeho zboru Quirin, ktorý pod vedením dirigenta Jaroslava Petra predniesol reprezentatívny výber zo svojho repertoáru vianočných a duchovných piesní. Potom pred divákov nastúpili domáce zbory – Palora a Kantika, ktoré už niekoľko rokov prinášajú litovelčanom projekt „Rybovka pro Litovel“. Znamená to veľkolepé predvedenie vianočnej kantáty Jakuba Jana Rybu „Česká mše vánoční – Hej, mistře! “ v podaní týchto zborov, pozvaných sólistov a muzikantov, ale aj – a to je jedinečné – všetkých dobrovoľníkov, ktorí sa do projektu zapoja. Navyše v tomto roku sme sa do veľkého finále Rybovej skladby pridali aj my – spevácky zbor Quirin z Revúcej. Takmer stovka účinkujúcich za striedavého vedenia troch dirigentov, pred plným kostolom nadšených divákov-poslucháčov, s radosťou deklarovala spolupatričnosť, súzvučnosť a vďačnosť hudbe, ktorá spája ľudí, národy i duše. V predvianočnom trende deklamatívnej lásky to bol konkrétny čin, ktorý naplnil chrám i srdcia všetkých zúčastnených iba pozitívnymi emóciami – ľudským porozumením a láskou k hudbe.

Náš zahraničný hudobný zájazd splnil tak svoje poslanie a partnerstvo oboch miest – Litovla a Revúcej – môže na dobrom základe vstúpiť do ďalšej polstoročnice. „Budiž veleben, až na věky, amen“ – nech záver Rybovej kantáty platí pre družbu miest aj náš vydarený zájazd. Napokon, azda sa hodí aj na koniec tohto príspevku.

 

 

Juraj Genčanský
člen zboru

Litovel 2.PNG


 
 

Mobilná aplikácia Virtualne

Komunikácia s občanmi cez mobilnú aplikáciu City Monitor

dnes je: 20.7.2018

meniny má: Iľja, Eliáš

Lokalita: Viničky
0904 678 078, 0918 645 422

CIVILNÁ OCHRANA - základné informácie v pdf CO.pdf (439.9 kB)
webygroup

TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
Úvodná stránka