Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

POLSTOROČNICA PARTNERSTVA ZA ÚČASTI QUIRINUVytlačiť
 

Spevácky zbor Quirin pri Základnej umeleckej škole v Revúcej uskutočnil 15. až 17. decembra zahraničný zájazd do mesta Litovel v Českej republike. Dvadsaťjeden členov zboru pod vedením Jaroslava Petra vystúpilo v záverečnom koncerte osláv 50. výročia družby oboch miest. Na slávnostnom koncerte v litovelskom kostole sv. Marka  zaznela aj „Česká mše vánoční“ autora Jakuba Jana Rybu v podaní dvoch miestnych zborov, sólistov, sláčikového komorného orchestra a Quirinu.

 

„S radostí, s plesáním, s veselostí“ – spieva veľkolepo zbor vo finále vianočnej kantáty... A takto veselo sme aj my zboristi z Quirinu vyštartovali z Revúcej. S radostnou dobrou náladou sme sa vypravili na trojdňový zájazd do družobného mesta Litovel na Morave. Tešili sme sa, veď sme išli prezentovať nielen vlastné schopnosti, ale aj naše mesto a v širšom ponímaní aj slovenskú kultúru a umenie. Viezli sme so sebou slovenské vianočné koledy i medzinárodné šlágre akurátne pre tento koncoročný čas.

Ako potvrdili viacerí kolegovia v zbore – čo neboli v Litovli prvý raz ako ja – opäť sme boli zahrnutí tradičnou moravskou srdečnosťou a pohostinnosťou. Nechýbalo nám nič, bol pre nás pripravený bohatý program a osobne sa o nás staral „místostarosta“ pán Viktor Kohout. Pri prehliadke mesta ma zaujalo historické štvorcové námestie s radničnou vežou a teraz aj vianočným stromčekom, priľahlé staré uličky s obchodíkmi, ale najmä početné vodné plochy a kanály – priliehavo sa tomuto mestu hovorí „Hanácké Benátky“. Večer sme obdivovali efektne osvetlenú budovu Gymnázia Jana Opletala na brehu Uničovského rybníka a tiché, pokojné a upravené mesto.

V miestnom múzeu nás – hudobníkov – zaujala najmä stála expozícia „Od mechanického hracího strojku k modernímu gramofonu“, veď litovelské gramofóny vyhrávajú vo svete už viac ako šesť desaťročí. Pre mužov (ale iste aj dámy) bola inšpirujúcou aj stála výstava „Gustav Frištenský“ o legendárnom grécko-rímskom zápasníkovi, ktorý väčšiu časť života prežil v meste a tu je aj pochovaný. Nuž a mne sa páčila aj prezentácia remesiel 1. polovice 20. storočia, kde bolo na relatívne malej ploche zhromaždené obrovské množstvo dobových pracovných nástrojov v niekoľkých veľmi živo a nápadito inštalovaných remeselníckych dielňach.

Popri svojom kultúrnom vyžití sme, pravdaže, nezabudli ani na „kultúru“, kvôli ktorej sme do Litovla pricestovali. Každý deň sme poctivo skúšali s dirigentom a v deň koncertu aj na mieste – v kostole sv. Marka na náměstí Svobody. Katolícky gotický chrám pochádza zo 14. storočia, keď ešte bolo mesto obkolesené hradbami. Pôvodný vzhľad zmenili neskoršie prestavby – renesančná v 16. storočí a baroková o storočie nato. Okolo kostola býval mestský cintorín a pochovávalo sa tu do roku 1784. Dnes sa tu konajú omše a koncerty.

Naša príprava a generálna súhra všetkých účinkujúcich v nádhernom a akusticky skvelom priestore kostola bola predzvesťou mimoriadneho zážitku pre nás – účinkujúcich, a teda (verili sme) i pre divákov-poslucháčov. Slávnostný koncert na záver jubilejného 50. roku družobnej spolupráce miest Litovel a Revúca v litovelskom kostole sv. Marka sa uskutočnil 16. decembra 2017 o 15. hodine. Program sa začal samostatným koncertom speváckeho zboru Quirin, ktorý pod vedením dirigenta Jaroslava Petra predniesol reprezentatívny výber zo svojho repertoáru vianočných a duchovných piesní. Potom pred divákov nastúpili domáce zbory – Palora a Kantika, ktoré už niekoľko rokov prinášajú litovelčanom projekt „Rybovka pro Litovel“. Znamená to veľkolepé predvedenie vianočnej kantáty Jakuba Jana Rybu „Česká mše vánoční – Hej, mistře! “ v podaní týchto zborov, pozvaných sólistov a muzikantov, ale aj – a to je jedinečné – všetkých dobrovoľníkov, ktorí sa do projektu zapoja. Navyše v tomto roku sme sa do veľkého finále Rybovej skladby pridali aj my – spevácky zbor Quirin z Revúcej. Takmer stovka účinkujúcich za striedavého vedenia troch dirigentov, pred plným kostolom nadšených divákov-poslucháčov, s radosťou deklarovala spolupatričnosť, súzvučnosť a vďačnosť hudbe, ktorá spája ľudí, národy i duše. V predvianočnom trende deklamatívnej lásky to bol konkrétny čin, ktorý naplnil chrám i srdcia všetkých zúčastnených iba pozitívnymi emóciami – ľudským porozumením a láskou k hudbe.

Náš zahraničný hudobný zájazd splnil tak svoje poslanie a partnerstvo oboch miest – Litovla a Revúcej – môže na dobrom základe vstúpiť do ďalšej polstoročnice. „Budiž veleben, až na věky, amen“ – nech záver Rybovej kantáty platí pre družbu miest aj náš vydarený zájazd. Napokon, azda sa hodí aj na koniec tohto príspevku.

 

 

Juraj Genčanský
člen zboru

Litovel 2.PNG


 
 

Komunikácia s občanmi cez mobilnú aplikáciu City Monitor

Mobilná aplikácia Virtualne

dnes je: 21.10.2018

meniny má: Uršuľa

Október 2018

Lokalita: Viničky
0904 678 078, 0918 645 422

CIVILNÁ OCHRANA - základné informácie v pdf CO.pdf (439.9 kB)
webygroup

English version
TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
Úvodná stránka