Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Motýlí príbeh v ZŠ J. A. Komenského Vytlačiť
 

Náš príbeh sa začal 26. apríla 2018, kedy nám prišla poštou malá škatuľka s chlpatými húseničkami Babôčky Bodliakovej (Vanessa Cardu). Našou úlohou bolo  pozorovať a postarať  sa o to, aby sa z húseníc stali krásne motýle. Premena od húsenice, cez kuklu až po vyliahnutie motýľa je fascinujúca a my sme ju videli na vlastné oči. A čo je najdôležitejšie? Celý experiment bol bezpečný nie len pre nás ale aj pre motýle samotné.

Celé štyri dni sme pozorovali ako sa naše húsenice kŕmia. Nádobka s húsenicami bola prispôsobená tak, aby húsenice mali dostatok výživy a mikroperforácia viečka  zabezpečila dostatočný prístup vzduchu. Na piaty deň sa húseničky začali pohybovať smerom k viečku a vytvorili zámotok. Zavesili sa na viečko dole hlavou v tvare písmena J. Tak sa mohla začať intenzívna biologická premena. Po troch dňoch sme kukly s viečkom vložili do špeciálneho papierového stojana a umiestnili do sieťky. Sieťku sme zavesili na bezpečné miesto.

Po štyroch dňoch pozorovania sme zistili, že kukly stmavli, čo je znakom, že sa motýle vyliahnu už v ten deň. Tí z nás, čo navštevujú školský klub detí v poobedňajšom čase, privítali prvé krásne motýle. Nádherné farebné krídla, pevné nôžky a rozvinutý cuciak signalizovali, že sú pripravené na prikrmovanie. Nektár sme pripravili zmiešaním lyžičky cukru v 100 ml vody. Nakrájali sme im aj jablko. Takto sme boli pripravení zblízka sledovať ako motýle ovoniavajú nektár pomocou dvoch tykadiel, ochutnávajú ochlpenými nožičkami  a pijú pomocou rozvinutého cuciaka.

Babôčka bodliaková žije vo voľnej prírode 2 – 5  týždňov a tak sme vedeli, že po týždni je čas vypustiť naše motýle do voľnej prírody. Jednému sa od nás naozaj nechcelo. Neustále sa vracal späť do sieťky, miesta svojho prechodného bydliska. Nakoniec  sme sa však museli rozlúčiť. Potleskom sme povzbudili každého motýlika a poďakovali, že sme sa mohli veľa naučiť.  Prajeme šťastný let!

S pozdravom žiaci 3. B

motyl7.jpg


 
 

Komunikácia s občanmi cez mobilnú aplikáciu City Monitor

Mobilná aplikácia Virtualne

dnes je: 21.10.2018

meniny má: Uršuľa

Október 2018

Lokalita: Viničky
0904 678 078, 0918 645 422

CIVILNÁ OCHRANA - základné informácie v pdf CO.pdf (439.9 kB)
webygroup

English version
TitulkaMestoObčan/PodnikateľTuristické informačné centrumEnglish
Úvodná stránka